Najlepsze frameworki w 2021 roku

Temat frameworków to często wiele nieporozumień oraz sprzeczności, ale po coś zostały jednak stworzone. Stanowią już nieodłączną część świata programistycznego, niezależnie od tego czy ich używamy czy nie. Które frameworki sprawdzą się w 2021 roku?

Wyjaśnienie

Wokół słowa framework pojawia się wiele niejasności oraz tajemnicy. Wielu z nas nie do końca wie jak to wytłumaczyć i często myli się to pojęcie z funkcją biblioteki programistycznej. Po polsku framework można rozumieć jako szkielet programistyczny, na którym budujemy aplikacje.

Można wyróżnić kilka cech, które się mu przypisuje. Po pierwsze ma on przyspieszyć pracę nad aplikacją, dzięki zaprogramowanym już mechanizmom i komponentom. Po drugie ma on wyodrębnić pewne działania, dostosowując się do realizacji projektu. Taki framework to nie czysty gotowiec, jest to możliwość rozszerzenia oraz dopasowania pewnych mechanizmów manualnie przez programistę, aby aplikacja działała tak jak to sobie założył jej twórca.

FrontEnd frameworki (JavaScript):

Angular

Ten framework ułatwi życie niejednemu FrontEnd deweloperowi w budowaniu jednostronicowych aplikacji. Najnowsze wersje obejmują nie tylko JavaScript, ale także TypeScript, który nawiązuje do JS. Należy pamiętać o odpowiedniej optymalizacji, gdyż minusem tej platformy jest niekorzystny stosunek do SEO.

React

Na początku należy wspomnieć, że React to biblioteka programistyczna, chociaż wiele programistów określa go jako framework. Plusem Reacta jest dosyć łatwo przyswajalna wiedza dotycząca jego funkcjonalności oraz łatwość w manipulowania domeną.

Vue

Ostatnią propozycją jest jeszcze nie tak dobrze znany Vue, który mimo to szybko zdobywa coraz to więcej miłośników. Głównymi założeniami tego frameworka jest większa elastyczność jeżeli chodzi o adaptację wgranych już mechanizmów do naszego projektu.

BackEnd frameworki

Django

Używany przez wiele znanych marek w tym Facebooka, Google czy Youtube. Framework ten oferuje szeroką gamę funkcji takich jak chociażby uwierzytelnianie. Do tworzenia stron w tym wypadku używa się języka Python.

Express

Express wyrósł na popularności Node.js i to dzięki niemu jest obecnie bardzo chętnie wykorzystywany w świecie programowania. Prosty w nauce framework skupił się przede wszystkim na minimalizacji oraz przyspieszeniu całego procesu.

Spring

Spring to framework, który używa Java, jeden z najbardziej znanych języków programistycznych. Największym plusem jest rozbudowana sieć procesów, które znacznie zwiększają wydajność oraz skalowalność stron.

Frameworki nie zawsze są konieczne w pracy, jednak dobrze jest się z nimi zapoznać i chociażby wiedzieć do czego służą i w jakich sytuacjach mogą być przydatne. Wiele zależy tutaj od wybranego języka w którym już kodujemy. Jeśli jeszcze nie zaznajomiłeś się z żadnym frameworkiem może warto to zmienić i spróbować nauczyć się czegoś nowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *